מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר (* (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
סגירה

תערוכה זמנית | "לאסוף את פיסארו"

תערוכה זמנית | "לאסוף את פיסארו" - התערוכה ירדה 

מוזיאון ראלי ואוסף "מיתמי" גאים להציג תערוכה חדשה: "לאסוף את פיסארו" ובה יצירות הנחשפות כעת לראשונה. 

אוסף ייחודי של יצירות מאת בני משפחת קאמיל פיסארו אחד ממייסדי תנועת האמיפרסיוניזם והנאו-אימפרסיוניזם. לפיסארו נולדו שבעה ילדים, חמישה בני ושתי בנות, העמיד דורות של ציירים, בנים, כלות, נכדים, נינים ובני נינים שמצריירים עד עצם היום הזה, חמישה דורות ארבעה עשר ציירים. בתערוכה יוצגו כ-60 יצירות מקוריות של פיסארו ובני משפחתו, שנרכשו ע"י קרן הארי רקנטי במוזיאון ראלי 2, קיסריה. 

מה לא נאמר ונכתב על קאמיל פיסארו, יהודי ממשפחת אנוסים, אבי תנועת האימפרסיוניזם ומעמודי התווך שלה, איש נעים הליכות אשר הושיט בסתר יד תומכת לנזקקים ולא חשש לחלוק את זמנו ואת ידיעותיו הנרחבות עם סביבתו הצעירה. 

קאמיל פיסארו נולד בשנת 1830 בסנט תומאס שבאיי הבתולה ונאסף אל אבותיו בשנת 1903. לצד עשייתו האמנותית האלמותית דאג לטפח - בצניעותו האופיינית, בנועם וללא כפייה - את כישוריהם של חמשת בניו, אשר נענו לנטיית ליבם הטבעית ופנו לאמנות. "הוא היה מורה נהדר", אישר בנו הבכור לוסיין. קאמיל עורר בבניו חופש פעולה ודימיון, ודחף אותם לעצמאות יצירתית אשר העמידה אותם במרכז הבמה. 

התערוכה "לאסוף את פיסארו" מבקשת לספר סיפור - אך לא על אגדת קאמיל וצאצאיו, שעליה כבר סופרו, נאמרו ונכתבו הררי מילים, מאמרים וספרים. זהו סיפור על אספנות. 

"אספן. עיין ערך: אגרן, אוצר, לקטן, מלקט, קולקטור, קולקציונר [...] בלשון ציורית הנוקטת התבטאות מאיימת, אספן הוא אדם אשר 'מוכן להרוג' כדי להשיג אובייקט, פריט שאין לאף אחד אחר, ולהחזיק בו". ואמנם אוסף הציורים הנחשף כאן לראשונה הוא מיוחד במינו. הוא חובק 14 ציירים בני משפחה אחת ומספר את סיפור עבודתם לאורך מאה ושמונים שנות יצירה. 

היצירות המוצגות בתערוכה זו- חלקן בבעלות קרן הארי רקאנטי וחלקן האחר עדיין גנוז כאסופה נדירה בתוך אוסף "מיתמי" השייך למשפחת זלמן מקדימה שבשרון - משמשות עדות חיה להתמדה, לעיקשות, ליצר ההרפתקנות של האספן. רק כך אפשר להסביר את היאצרותן של יצירות מקוריות רבות כל כך (87 יצירות במקור) של כל בני המשפחה הציירים, כאשר אספנים רבים מרחרחים סביבן וחושקים לנכסן לעצמם".

 

הציטוט לקוח מן הספר "לאסוף את פיסארו", אשר הושק עם פתיחת התערוכה. 

 

הכניסה חופשית! 

שעות הביקור: שני, שלישי, חמישי ושבת 17:00-10:30

שישי 15:00-10:30 

ראשון ורביעי - סגור

לפרטים: 04-6261013