מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר (* (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
סגירה

אודות מוזיאוני ראלי

חווית אמנות לטינו-אמריקאית עכשווית יחד עם אמנות סוריאליסטית וקלאסית


קרן הארי רקנאטי הנה מוסד פרטי ללא מטרת רווח. מטרתה העיקרית היא להפיץ את איכותה של האומנות הלטינו-אמריקאית העכשווית באמצעות מוזיאוני ראלי.
לקרן 5 מוזיאונים מסביב לעולם: בפונטה דל אסטה שבאורוגוואי, בסנטיאגו בצ'ילה, 2 מוזאונים בקיסריה בישראל הכוללים אתר הנצחה ליהדות ספרד, וכן מוזיאון במארביה בספרד. מוזיאוני ראלי מציגים את אחד מאוספי האמנות הלטינו-אמריקאית עכשווית החשובים בעולם. 
הקרן והמוזיאונים אינם נתמכים בתרומות או סובסידיות ממוסדות ציבוריים או פרטיים. 

הכניסה לכל מוזיאוני ראלי הינה ללא תשלום.

 

אודות חייו של הארי רקנאטי, מייסד מוזיאוני ראלי לאומנויות

 

מר הארי רקנאטי נולד בסלוניקי, יוון, בשנת 1919, ללאון רקנאטי ומתילדה ספורטה. משפחת רקנאטי הייתה במקורה מאיטליה ומשפחת ספורטה מספרד.

בשנת 1937 לאחר שהשלים את לימודיו, הצטרף הארי רקנאטי לבנק ארץ ישראל לדיסקונט בע"מ, בנק צנוע בתל אביב, שנוסד על ידי אביו לאון בשנת 1935. לאון רקנאטי נפטר בצורה פתאומית בשנת 1945 והארי בנו הבכור בן ה-26, נתמנה למנהל כללי במקומו.

ניהול הבנק בראשותו של הארי זכה להצלחה, ולקראת שנת 1952 הפך לבנק השני בגודלו בארץ. במרוצת שבע השנים האלו נפתחו יותר מ-40 סניפים, נרכשו שני בנקים פרטיים והוקמה חברת השקעות חשובה. הארי הזמין את אחיו דניאל להצטרף אליו לעבודה והאח השלישי רפאל, בחר להתמסר לספנות.

בשנת 1952 העביר הארי רקנאטי את מושבו לג'נבה, שווייץ, ומשם הוא הקים רשת של בנקים פרטיים בשווייץ, צרפת, אורוגוואי, פרו וצ'ילה.

בשנת 1962 רכש את הבנק Ralli Brothers Ltd. בלונדון בשותפות עם קבוצת אייזק וולפסון. רכישה זו העלתה את מספר הבנקים ברשת ל-9, בנוסף לעסקי חברת Ralli בשטח המסחר הבינלאומי באירופה, אפריקה, המזרח הרחוק ואמריקה הצפונית והדרומית. כתוצאה מהתפתחויות אלו, פעילות הקבוצה הקיפה 22 מדינות בעולם והארי החליט להתיישב בלונדון. זמן מה לאחר מכן רפאל רקנאטי, שהתמקם בניו יורק בסוף שנות הארבעים, פתח שם סניף של בנק דיסקונט לישראל.

בשנת 1969 החליט הארי לפרוש מהקבוצה ורכש מאחיו שני בנקים צנועים. 
האחד בשוויץ, Ralli Brothers (Bankers) S.A, והשני בצרפת, Discount Bank (France) S.A.

עבודתו הייתה אז קשורה בניהול הבנקים באמריקה הלטינית ושם הכיר את האמנות המקומית הלא ידועה בעולם. הוא התרשם ממנה עמוקות, והתחיל לרכוש יצירות מהאומנים המקומיים. היום האוסף נחשב לאחד הגדולים באולם לאומנות לטינו אמריקאית. 
הוא החליט לשתף את העולם בתכשיטים האומנותיים שברשותו ולהקים את המוזיאון לאומנות הראשון שלו ב-Punta del Este (אורוגוואי).
בהמשך הקים גם מוזיאונים ב-Santiago de Chile, מוזיאון ראשון בקיסריה (ישראל), מוזיאון ב-Marbella (ספרד) ומוזיאון שני בקיסריה. כל המוזיאונים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום, כדי לאפשר לכולם את שמחת האומנות.

הוא פיתח את המערכת הבנקאית שלו במשך 10 שנים ואז החליט לפרוש מההנהלה היומיומית של עסקיו, כי שאף להתמסר לפעילות תרבותית למען אמנות, התחביב העיקרי שלו מלבד מוסיקה והיסטוריה. 

החל משנת 1980 הארי רקנאטי התמסר לפעילות בשטחי האומנות. הוא מכר את הבנק בשוויץ ל- Security Pacific Bank of Los Angeles ואת הבנק הצרפתי ל- Cassa di Resparmio di Roma , ובכך נסתיימה פעילותו בענף הבנקאות.

בזמן הזה ייסד את קרן הארי רקנאטי במטרה להבטיח קיום המוזיאונים למשך דורות, לטובת הציבור הרחב. הקרן הינה מוסד פרטי ללא מטרת רווח. ייעודה העיקרי להציג ולהפיץ האומנות שבבעלות הקרן באמצעות מוזיאוני ראלי, עם דגש מיוחד על האומנות הלטינו-אמריקאית העכשווית, והאומנויות הפלסטיות בכלל. 

הקרן והמוזיאונים אינם נתמכים בתרומות או סובסידיות ממוסדות ציבוריים או פרטיים. 

הארי רקנאטי נפטר ב- 18 בדצמבר 2011 בישראל. יהי זכרו ברוך.