תערוכה מתחלפת: האמן האוקראיני וולודימיר מקרנקו

וולודימיר מקרנקו (מקר)

נולד ב - 1943 באוקרינה 

וולודימיר מקרנקו, צייר ואמן גרפי אוקראיני, בוגר ביה"ס לאמנויות דניפרופטרובסק והמכון לאמנות שימושית בלנינגרד. השתתף בתערוכת אמנות "נון-קונפורמיסטית" בלנינגרד. בגלל מעורבותו בתנועה זו גורש ונאלץ לעזוב את לנינגרד. הוא התיישב באסטוניה, שם התקבל בזרועות פתוחות. שם גם יכול היה ליהנות מחופש הביטוי.

 
בשנת 1975 קיבל את הפרס הראשון בביאנאלה לאמנות גרפית שהתקיימה בסלובניה ובשנת 1976 הציג את תערוכת היחיד הראשונה שלו בפריז, שם בסופו של דבר התיישב.

עבודותיו של מקרנקו הן בעלות אופי ותכנים אישיים מאד המבוססים על הדרמות והנוסטלגיה מילדותו בכפר; דמיון ארוטי ומטפיזיקה. הן משקפות את שורשיו ואת היכרותו העמוקה עם האיקונוגרפיה האוקראינית, האמנות העממית, מיתולוגיה ודימויים מתוך המורשת ההיסטורית האוקראינית. בנוסף, למקרנקו היכולת ליצור סינתזות מסמלים אוקראינים, סוריאליזם ואמנות מופשטת. ניכרת אצלו השפעתו של האמן האוקראיני קאזימיר מאלביץ'. כמו כן, עבודותיו בולטות בצבעוניותן העזה, הן של אדום קרדינל, זהוב וצהוב בוואריאציות שונות, שיוצרות רבגוניות רבת משמעות של צורה ומרחב. הטכניקה שלו משלבת צבעי שמן וצבעי מים בשכבות. למקרנקו מבט ייחודי והבנה של גוף האישה, מציאותי וסוריאליסטי בה בעת. הוא משלב בסגנונו את הרנסנס עם המאה העשרים וכתוצאה האפקט הוא של מסתורין, אניגמה ומוזרות.

מאז 1981 מקרנקו הציג תערוכות יחיד בצרפת, בריטניה, גרמניה, שוויץ, קנדה וארה"ב.

בתערוכה זו מוצגות 27 מעבודותיו, מאוסף מוזיאוני ראלי.